Quantcast
Channel: Jan Strouhal - Forbes
Viewing all 584 articles
Browse latest View live

Real Madrid vyhrál potřetí za sebou Ligu mistrů. I tak ale ztrácí na Barcelonu

$
0
0

Španělský fotbalový tým Real Madrid vyhrál už potřinácté evropskou soutěž o pohár Ligy mistrů. Ani tak to ale nestačí na vítěze španělské soutěže La Liga Barcelonu, která je podle aktuálních dat nejúspěšnějším týmem napříč Evropou.

Čtěte také: Malá země, nejvíc medailí. Proč Norové excelovali na zimní olympiádě

V žebříčku nejúspěšnějších evropských fotbalových klubů Euro Club Index, sestavovaném firmou Gracenote, která je specialistou na sportovní data, se Liverpool, jenž podlehl v sobotním, finálovém zápase Ligy mistrů právě španělskému Realu Madrid, posunul o osm pozic výše, na jedenáctou příčku, informuje britská BBC, která má nová k data k dispozici.

Zdroj: BBC, Gracenote

Real Madrid ale panevropský žebříček ani tak nevede. Nejvíce bodů drží i letos jeho rival Barcelona, kterému tak patří titul nejúspěšnějšího evropského klubu letošní sezony.

Žebříček je sestavován z výsledků zápasů za poslední čtyři sezony, přičemž aktuální sezona se do výsledků promítá ze dvou třetin (více k metodologii na konci článku).

Premier League dohání La Ligu

Pokud bychom se detailněji podívali na první stovku žebříčku evropských fotbalových klubů, zjistíme, že se do ní dostaly kluby z 20 různých zemích. „La Liga a Bundesliga mají v top 100 stále více klubů než Premier League,“ uvádí hlavní analytik firmy Gracenote Simon Gleave s tím, že La Liga jich tam má 16, Bundesliga 15 a Premier League 14.

Ovšem analýza prvních 18 klubů v každé zmíněné lize ukázala, že v tomto ohledu anglická Premier League vede v kvalitě klubů nad německou Bundesligou.

La Liga je stále nejsilnější s průměrnou hodnotou Euro Club Indexu jejích týmů ve výši 2906 bodů (což je pokles z loňských 2925 bodů), ale Premier League je nyní druhá (letošních 2807 bodů z loňských 2770) a Bundesliga třetí (pokles z 2798 bodů na 2695 bodů), informuje Gracenote.

„S takovým poklesem kvality v Bundelize ji v příští sezoně může předehnat italská Seria A,“ dodává k tomu Gleave.

Španělská Barcelona pak vyhrála národní ligu o celých 14 bodů, zatímco její rival Real Madrid skončil na třetí pozici se ztrátou 17 bodů. A v konečném panevropském indexu mu tak nepomohlo ani třetí vítězství v řadě v Lize mistrů.

Kvalita obou týmů a vůbec celé španělské ligy se ale postupně vyrovnává. „Kvalita španělské La Ligy zůstává stále vysoká, i přes poklesy v Euro Club Indexu u čtyřech nejlepších týmů – Barcelony, Realu Madrid, Atlética Madrid a Sevilly,“ dodává Gleave.

Jak se žebříček počítá?

  • Jednotlivé týmy sbírají nebo naopak ztrácejí body dle výsledků z jednotlivých zápasů. A to jak v domácí lize, tak v evropských pohárech.
  • Množství bodů se určuje dle toho, kde tým zápas odehrál. Například vítězství Chelsea na domácí půdě mu přinese méně bodů, než když Chelsea vyhraje „venku“.
  • Do žebříčku se promítají i bonusové body pro každou ligu, pokud se alespoň jednomu týmu z dané ligy daří dobře na některé z evropských soutěží.

Můj vůz, můj hrad. Zkusili jsme si nomádství v obytňáku z Dakaru

$
0
0

Cesta je cíl, zní poněkud otřepané klišé, které už mnohým dělá na tváři pupínky. Ale pak existuje skupina lidí, pro které je tohle rčení mantrou. Řeč je o nomádech, kteří se jednoho dne vzdali svého komfortu a svůj život i s bydlením přesunuli do malého prostoru na čtyřech kolech.

Čtěte také: První rolls-royce do bahna a prachu. Cullinan je nejluxusnější SUV na trhu

V posledních letech to ale není jen o nomádech v tom pravém slova smyslu. Kouzlo cestování a krátkodobého pobývání v obytném vozu objevuje stále více Čechů, kteří čím dál více preferují aktivní dovolenou s tak trochu neznámým příběhem.

A roadtrip s obytným vozem je pro tento typ relaxu ideálním nástrojem. Pro všechny bez rozdílu věku. Můžete s ním prožít krátkodobé nomádství v podobě víkendu na cestách po Česku s vašimi nejbližšími nebo třeba návštěvu festivalu s kamarády, můžete se s ním vydat na několik týdnů po Evropě. Je jen na vás, jak velcí budete dobrodruzi.

I proto jsme se rozhodli si pohodlí obytného vozu vyzkoušet na vlastní kůži. A jaký je lepší vůz k testování než ten, který v nehostinných podmínkách letošní rallye Dakar poskytoval komfortní zázemí účastníkům?

Obytný vůz s označením Fanda nabízel na letošní rallye Dakar zázemí pro účastníky této světoznámé soutěže. Foto: Barth.cz

Tento highendový obytný vůz loňské výroby v modelu Hymer Car Yellowstone má familiární označení Fanda a sedí na podvozku Fiatu Ducato s motorizací 2,3 Multijet 150k s šestistupňovou manuální převodovkou.

I přes svou velikost se stále vejde do kategorie 3,5 tuny, tudíž vám k jeho řízení stačí „papíry“ pro běžný osobní automobil.

Vnitřní obytná výbava zahrnuje i kuchyňskou linku či koupelnu. Kdybyste Fandu chtěli v luxusní výbavě koupit, připravte si téměř dva miliony korun. Kdybyste jej ale nechtěli garážovat, platit celoroční povinné ručení a pojištění a obecně se o něj starat jen kvůli pár vyjížďkám ročně, existuje dostupnější varianta půjčení.

Fandu má ve svém portfoliu pardubická firma Barth, která se zaměřuje i na půjčování obytných vozů a karavanů a nabízí v tom veškerý servis. V mimosezonní měsíce od října do května vás zápůjčka vyjde na necelé dva tisíce korun na den, v červencové špičce se jeho cena vyšplhá až nad čtyři tisíce korun.

S Fandou ve vinicích pod Svatým kopečkem u Mikulova

A to, že se s tímto vozem budete cítit jako v hotelu na čtyřech kolech, vám bude jasné, hned jak do něj nastoupíte. Vůz je vybaven zmíněnou kuchyňskou linkou, které samozřejmě nechybí vařič se dvěma hořáky a dřez.

Dostatek vody na krátkodobá až střednědobá stání na jednom místě vám zajistí 100litrová nádrž, plynové bomby se schovávají v nákladní části vozu a i při dennodenním vaření a případném využívání nezávislého topení TrumaCombi 4 vám vydrží na mnoho dní. Zejména dámské osazenstvo ocení oddělenou funkční sprchu a také chemický záchod. Odpadní nádrž má objem 80 litrů.

Foto: Barth.cz

Vůz nabízí čtyři lůžka ke spaní. Dvě v zadní částí vozu a další dvě pod tzv. zvedací střechou (mimochodem, ta vždy přitahuje nejvíce pozornosti kolemjdoucích, tak se trochu obrňte před zvědavými pohledy), kam se po rozvinutí pohodlně vejdou dvě osoby.

Zejména děti by si tam mohly přijít na své, obzvláště pokud si s oblibou stavějí bunkry a rády se do nich schovávají.

Ve Fandovi se cítíte doslova jako v peřince. Vzhledem k nezávislému topení a jeho výdechům přímo v podlaze i u postele v něm můžete přebývat i v zimě. Foto: Barth.cz

Rodiče si mohou v klidu vychutnat vychlazené víno přímo z kompresorové ledničky Thetford s objemem 90 litrů, která dokáže i solidně mrazit. To ve vedru oceníte stejně jako vestavěnou klimatizaci. Tu ovšem nezapínejte, pokud nejste připojeni k elektřině například v kempu.

Ke stolu se díky otočným předním sedačkám pohodlně vejdou čtyři lidé, soukromí zajišťují clony integrované ve všech oknech vozu. Tuto funkci ale mohou obzvláště ve dne plnit i vysouvací síťky proti hmyzu, které oceníte každý večer nejen u vody.

Hlavní devízou tohoto modelu je prostor při jeho relativně stále dobré obratnosti. Vozy typu Hymer Yellowstone jsou sice téměř 6,5 metru dlouhé a vysoké zhruba 2,5 metru, jejich šířka ale přesahuje jen lehce dva metry, což je o několik desítek centimetrů méně než u karavanových vozů.

A nevěřili byste, jak se tento pro někoho nepříliš výrazný rozdíl projevuje v jízdních vlastnostech a v tom, kam se s vozem nakonec odvážíte. Navíc, vůz má ESC s brzdovým asistentem, automatickými blokacemi kol pomáhá při rozjezdu do kopce, takže noha nemusí spolupracovat s rukou, a má další vychytávky, díky kterým si nebudete vůbec připadat, že sedíte v šestimetrovém korábu, a vůz zvládne řídit i kterákoli dáma.

Pokud si nejste příliš jisti svou zručností v couvání a obáváte se jen dvou bočních zpětných zrcátek, nezoufejte. Fanda má zadní kameru, která se automaticky zapne po zařazení zpátečky, a to, co se děje za zadním nárazníkem vozu, uvidíte ihned na obrazovce středového panelu.

Foto: Barth.cz

Můj dům, můj hrad, říká se. Tady bychom to změnili na můj vůz, můj hrad. Fanda je totiž plně obytným vozem, který de facto představuje ostrovní nezávislé obydlí na čtyřech kolech. Vzhledem k výbavě s ním nemusíte být v kempu, i když pro kempování byl stvořen.

V českých luzích a hájích i dnes můžete najít mnoho spotů pro volné kempování, kam se můžete vypravit za dobrodružstvím. A to je o to větší, pokud nebudete vědět, kde přesně vaše cesta k večeru skončí a kde strávíte noc. Je to zase jen na vás. A my vám to třeba příště usnadníme některými osvědčenými tipy.

„Freekemping“ nedaleko jihomoravské vinařské obce Pavlov s výhledem na zříceniny hradů Děvičky.

Fota bez uvedeného kreditu: Jan Strouhal

▶ Startupová cesta Pavla Matouška s úspěchem i fuck-upem

$
0
0

O tom, že se život pohybuje v sinusoidách, ví internetový podnikatel Pavel Matoušek své. Mimo jiné spoluzakladatel Ukažse.cz, HyperSlevy.cz nebo Hyperzboží.cz internetovou scénu nejvíce zaujal asi tehdy, když před pěti lety nadvakrát prodal své „dítě“ – server AAAPoptávka, který budoval od roku 2006 a nakonec jej od něj koupilo vydavatelství MAFRA.

Čtěte také: Bez zkušeností a kapitálu až k miliardě. Příběh podnikatele samorosta z Karlína

Po investici se chvíli rozmýšlel, jak by peníze z prodeje rozmnožil. Nakonec se po chvilce koketování s rozvážkovými službami jídla rozhodl spustit peer-to-peer platformu Benefi, na které si lidé půjčovali peníze mezi sebou, jenže se po roce a půl fungování ukázalo, že z toho výdělečný byznys nebude.

Benefi už proto nové úvěry neposkytuje. Funguje jen proto, aby splnilo všechny závazky plynoucí z těch minulých.

„Ještě to potrvá až osm let. Až se splatí poslední půjčka, vítězoslavně to ukončíme,“ říká ironicky Matoušek v dalším díle Forbes Startup podcastu s tím, že v projektu „propálil“ zhruba 20 milionů korun (více o tomto fuck-upu si můžete též přečíst v květnovém vydání Forbesu).

Pavel Matoušek ale na nic nečekal a už loni na podzim rozjel nový projekt. Také jde o platformu, která sdružuje lidi a pobízí je k investicím. Tentokrát ale ne do půjček, nýbrž do nemovitostí. Ty jsou podle čtyřiatřicetiletého investora a podnikatele bezpečnějším aktivem se zajímavými výnosy.

Nová platforma se jmenuje Rentiero a vlastní byty. Podle Pavla Matouška jich má v současnosti pět, nejčastěji v širším centru Prahy, a průběžně přikupuje další. „Pokud byty neprodáme, stále nám plynou příjmy z nájmu,“ vypichuje jednu z výhod tohoto byznysu.

„Chtěli jsme poskytnout platformu, kde lidé budou investovat do nemovitostí, ale nemusí je kupovat celé a starat se o nájemníky. Nebo chtějí rozložit riziko tak, že chtějí mít peníze ve více bytech než vše sázet na jednu kartu,“ říká Matoušek.

Rentiero je určeno pro drobné investory. Investovat se dá už od tisíce korun, ale zajímavé výnosy přicházejí až při investování vyšších desítek až stovek tisíc korun. Průměrná investice se pohybuje od 50 tisíc do 200 tisíc korun.

„Vyděláváte jak na nájmu, tak na růstu nemovitostí,“ vysvětluje Matoušek, proč jsou výnosy v tak širokém rozpětí. Rentiero uvádí 6 až 21 procent. Platformu už nyní využívají stovky aktivních investorů, kteří si podíly mohou obchodovat mezi sebou.

Zaměření na Prahu není náhodné, Rentiero se tím tak trochu pojišťuje proti případnému poklesu realitního trhu. „Kdyby přišla někdy v budoucnu krize, byty v Praze budou zasaženy mnohem méně než v jiných městech. Poptávka po bydlení je tu velká.“

Matoušek se inspiruje v západních ekonomikách, kde je nájemní bydlení zakořeněno více než v tuzemsku. Trend se ale postupně dostává i do Česka. „To se už nyní ukazuje hlavně kvůli tomu, že ceny nemovitostí jsou vysoko,“ říká s vědomím, že byty se díky růstu cen z posledních let a zpřísnění hypoték staly pro mnohé lidi nedostupným zbožím.

Jestli se Rentiero zařadí k úspěchům Pavla Matouška podobně jako AAAPoptávka, nebo se naopak stane fuck-upem jako Benefi, to odhalí čas.

Detaily ohledně nového projektu Pavla Matouška, stejně tak jeho pohled na současný trh bydlení v Praze a jeho další vývoj – to vše se dozvíte ve startupovém podcastu.

▶ Nejsme jen taxi, vizí je řešit celkovou mobilitu, říká šéf českého Taxify

$
0
0

Mobilní platforma pro objednávání taxi Taxify, kterou mohou uživatelé využívat i v Praze, mohla v posledních dnech bujaře slavit, nyní ji ale čeká hodně práce. Firma se totiž před dvěma týdny stala jednorožcem (tzv. unicornem), za což se označuje startup s oceněním vyšším než jedna miliarda dolarů. Fondy a firmy v čele s Daimlerem jí poslaly 175 milionů dolarů.

Čtěte také: Z Estonska do Prahy a ještě dál. Toto je taxislužba, se kterou ušetříte

„Je poměrně významné, že se unicornem stala právě evropská společnost. Protože jsme si za léta zvykli, že Evropa už nehraje hlavní roli v technologickém světě. A většina těchto firem, které dominují světu, je ze Silicon Valley. Navíc na vzestupu je Čína. Taxify je důkaz, že i v Evropě to jde,“ říká k tomu šéf Taxify pro Českou i Slovenskou republiku Roman Sysel, který byl dalším hostem našeho Forbes Startup podcastu.

Podle něj Taxify, které loni vzrostlo až desetinásobně, a proto nemělo nouzi sehnat na trhu finance, použije získané peníze na technologický rozvoj své aplikace, a hlavně na upevnění pozic na stávajících trzích, kde působí. V plánu je i rozšiřování do států, kde Taxify ještě není.

Teď mapujeme, kam to bude a kde budeme investovat získané peníze,“ dodává k tomu Sysel s tím, že nyní je Taxify ve 26 zemích napříč celým světem. 

Taxify, které má po celém světě přes 10 milionů uživatelů, plánuje posílit i v Praze. Česká metropole je pro něj strategicky významná, právě odtud řídí rozvoj v celém CEE regionu. V Česku se v Praze setkává se dvěma hlavními konkurenty, mezi něž patří všem dobře známý Uber a český projekt Liftago, jehož duchovním otcem je ústecký podnikatel Martin Hausenblas.

V současné době je na českém trhu ve středu pozornosti legislativa dotýkající se taxislužeb. Ta řeší klasické taxikáře a přiděluje jim podmínky, jako jsou licence, nutnost mít taxametr nebo zkoušky z místopisu. Z moderních platforem tyto podmínky splňují jen řidiči využívající aplikaci od Liftaga, pokud jezdí s Uberem či Taxify, tyto náležitosti pro svou činnost mít nemusí.

Roman Sysel k tomu uvádí, že všechny zmíněné náležitosti řeší právě nové technologie v podobě mobilní aplikace. Jen je zatím problém, že ji nezná legislativa. A přirovnává to k posílání e-mailu versus klasického dopisu.

Roman Sysel

„Kdo chce poslat jen e-mail, ať pošle jen e-mail. A to je přesně to, co se v tuto chvíli děje a co si všichni uvědomují. Jde o to, dostat ten e-mail (v tomto případě aplikaci – pozn. redakce) do zákona,“ vysvětluje šéf českého Taxify.

Čtěte také: ▶ Forbes Next podcast s Liftagem: Uvažujeme o stávce slušných taxikářů

Roman Sysel při pohledu do budoucnosti vidí Taxify jako platformu, která bude řešit nejen taxi, ale i mobilitu jako celek, tedy přesun z místa A do bodu B. „To je naše vize,“ říká. Některé podobné projekty, jako je využívání motorek nebo minibusů, už po světě Taxify rozjelo.

A když se podívá do vzdálenější budoucnosti, vidí auta bez řidiče. „Povolání řidič asi skončí, ale nebyl bych z toho pesimistický, protože vznikne spousta nových povolání, která dnes ještě neexistují a neznáme je a budou potřebovat uplatnění těchto lidí,“ říká na závěr podcastu.

Foto: Taxify

Singapur chce vydělat na summitu. Nabízí burger smíru a Dennise Rodmana

$
0
0

Celý svět se bude v úterý soustředit na jeden stát – Singapur. Tam totiž dojde k historickému setkání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kteří už jsou oba v místě dění.

A i když americký prezident předem ohlašuje, že se na jednání bude řídit hlavně svými instinkty, řešit se mají důležité otázky v podobě například denuklearizace Korejského poloostrova.

Čtěte také: Příchuť kouře. George Clooney a manžel Cindy Crawford nově sázejí na mezcal

Ponechme ale politiky a pojďme se na setkání podívat z pohledu nám vlastního, tedy byznysového. Jako kolem každé významné události i zde se vynořili podnikaví lidé a firmy, kteří na bezprecedentním setkání chtějí vydělat.

Nechme také stranou trička, čepice a tomu všemu podobné artikly. Je libo spíše selfie s oběma státníky, kimči burger, speciální tacos, nebo drink Bromance vytvořený právě kvůli americko-korejskému summitu?

Šance pro tech firmy

Za zmínku stojí perlička, kdy se jedna osoba snaží prodat za 1600 dolarů víkendovou rezervaci apartmánu v hotelu Šángrí-La, kde by schůzka obou státníků mohla proběhnout.

Firmy k využití mediálního zájmu o tuto akci ale přistupovaly seriózněji.

„Technologický startup Vybes si na uplynulý víkend najal dvojníky Trumpa a Kima, tedy Američana Dennise Alana a Howarda X australsko-čínského původu, za účelem propagace jeho mobilní aplikace,“ píše například americký server CNBC.

Oba byli přítomni v jednom ze singapurských nákupních center, a když si lidé stáhli do svých smartphonů aplikaci a zaplatili, mohli si udělat selfie s jedním či rovnou s oběma protagonisty. „Trump a Kim jsou největší světoví influenceři,“ pyšnil se marketingový ředitel Vybesu Hannes Santana, podle kterého si aplikaci jen během soboty stáhly tisíce lidí.

Další americký startup z oblasti kryptoměn PotCoin využil marketing po svém, když zaplatil cestu a ubytování americké basketbalové star Dennisu Rodmanovi, aby se summitu mohl zúčastnit. Ten se netají náklonností k prezidentu Trumpovi a zároveň byl už několikrát v Severní Koreji, kde podle některých médií hrál spojku mezi oběma státníky.

Kulinářské kreace

Na své si pak přijdou i tzv. foodies, i když velký kulinářský zážitek zřejmě nečekejte. Jde hlavně o to, využít setkání obou státníků a co nejlépe marketingově pojmenovat produkty. Tak například fastfoodový řetězec KFC pojmenoval v Singapuru vtipně box se čtyřmi kousky smaženého kuřecího „Four Peace Meal“, mexická restaurace Lucha Loco pak připravila speciální tacos „El Trumpo“ nebo „Rocket Man“.

Tacos Rocket Man a El Trumpo

Singapurský hotel Royal Plaza přišel se speciální nabídkou kimči burgeru, který začal prodávat v pátek a v menu bude jen jeden týden. Podle manažera hotelu Patricka Fiata tyto burgery zvýšily návštěvnost hotelové restaurace o pětinu.

Burger for World Peace

A kdybyste chtěli pořádnou porci jídla zapít, v Royal Plaza vytvořili i originální ledový čaj s příchutí exotického plodu yuzu v kombinaci s klasickým americkým ledovým čajem.

Na další speciální koktejl si můžete zajít do singapurské restaurace Wolf Burgers, jak informovala agentura Reuters. Drink vytvořený speciálně pro tuto událost nese název Bromance. To je výraz pro blízký vztah (ale ne sexuální) mezi dvěma a více muži. Koktejl je mixovaný z piva, tequily, dietní coly a v Koreji oblíbeného alkoholického nápoje sodžu.

Alkoholický koktejl Bromance

Singapur loni navštívilo rekordních 17,4 milionu turistů. Sedmidenní summit tam dle odhadů přiláká 4 tisíce lidí, kteří celkově utratí 12 milionů dolarů. Náklady na summit přitom převyšují 15 milionů dolarů. Je tedy zřejmé, že podnikavci si přilepší, ale stát jako celek na této historické události nevydělá. Útěchou mu může být fakt, že tento týden o něm bude slyšet v každém koutu světa.

Foto: FB profily jednotlivých podniků

Z bakalářky mezinárodní projekt. Čech svou aplikací zachraňuje životy

$
0
0

Může se to stát každému z nás. Ať už jsme v jakémkoli věku nebo fyzické kondici. A přichází to vždy v době, kdy to nejméně čekáme. Řeč je o náhlých zdravotních indispozicích, které nás mohou zastihnout kdekoli – na cestě na autobus, na nákupu nebo naopak v odlehlých oblastech při běhu či vyjížďce na kole.

Čtěte také: Profil dobré vůle. Česká aplikace dělá z dobročinnosti módní záležitost

A nedejbože na túře na horách nebo ve spárech divoké řeky. To pak v rámci záchrany rozhodují opravdu vteřiny. A proto je dobré mít po ruce nástroj, který nám zavolá pomoc. Jenže když je vám nejhůř, stane se i vytočení čísla 155 mnohdy nelehkým úkolem. Natož popsat, kde přesně se nacházíte.

A proto vznikla aplikace Záchranka, za kterou stojí Filip Maleňák, jenž díky ní už pomohl zachránit stovky až tisíce životů. Záchranku, která je napojená na zdravotnickou záchrannou službu a horskou službu, si za dva roky ostrého provozu stáhlo jen v Česku přes 630 tisíc uživatelů. A její zakladatel má od úterý ještě větší důvod k radosti.

Zakladatel aplikace Záchranka Filip Maleňák

V rámci Ceny SDGs, kterou již druhým rokem pod hlavičkou OSN vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti a která oceňuje projekty naplňující cíle trvalé udržitelnosti, se totiž Filip Maleňák stal vítězem kategorie Mladí lídři do 30 let, kterou zaštiťoval Forbes.

„Cena nepatří jen týmu aplikace, který se interně podílí na jejím vývoji, ale všem, kteří ji podporují. Tedy i uživatelům, kteří píší recenze na aplikaci a říkají o ní dalším,“ podělil se s Forbesem o své pocity Filip Maleňák bezprostředně po vyhlášení výsledků v Černínském paláci ministerstva zahraničních věcí.

Jeho nápad má největší benefit v tom, že v případě nevolnosti stačí jen na tři vteřiny přidržet tlačítko aplikace (dostupná zdarma na iOS, Androidu i Windows Phone), ta sama vytočí číslo 155, a ještě záchranářům pošle údaje o poloze, jménu a případně i dlouhodobém zdravotním stavu volajícího. To vše šetří čas při komunikaci s operátory. Navíc si díky ní mohou pomoc zavolat i nevidomí či neslyšící.

„Za poslední rok máme evidováno 500 volání právě od těchto osob,“ vypočítává Maleňák.

A vedle vytočení záchranné služby v aplikaci najdete například i nejbližší lékárny, pohotovost nebo defibrilátory.

Bakalářka, která překvapila

Celý projekt se rozjel před šesti lety, když Maleňák studoval biomedicínskou techniku a bioinformatiku na Vysokém učení technickém v Brně. Základy aplikace vymyslel díky své bakalářské práci. K oboru měl blízko, jeho otec totiž dělá v softwarové firmě vyvíjející řešení právě pro záchranné služby.

Jak šel čas s aplikací Záchranka.

Jak ale sám přiznává, tehdy vůbec netušil, jak velký ohlas jeho projekt vzbudí a jaký s ním bude mít úspěch.

„I v jiných státech existují podobné aplikace, ale většinou je provozuje stát a nejsou natolik úspěšné jako ta naše. Stát do toho totiž nedává tolik entuziasmu a nadšení, které dáváme my jako mladý tým,“ vysvětluje sedmadvacetiletý zakladatel a dodává, že v současné době vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o tom, aby se Záchranka stala integrální součástí české legislativy jako nezbytná součást volání na linku 155.

„Sami záchranáři o tom mluví jako o největší revoluci od vzniku linky 155,“ vysvětluje.

Dnes už je Záchranka dostupná nejen v Česku, ale i v Rakousku, kde si ji po dvou měsících provozu stáhlo 15 tisíc uživatelů. A letos se rozšíří i k našim dalším sousedům. „Myslím, že už mohu prozradit, že letos Aplikace Záchranka začne fungovat pro slovenskou horskou službu,“ potvrzuje Maleňák.

Jeho aplikace je dostupná zdarma a funguje díky partnerům, jako je Nadace Vodafone Česká republika, Česká pojišťovna, Zdravel a iSetos.

A letos by na trh měly přijít i novinky, jež ocení zejména potomci starších rodičů, kteří nepoužívají smartphony, ale klasické tlačítkové telefony, nebo sportovci, kteří si na své tréninky neberou mobilní telefon s sebou. Půjde o speciální náramky, kterými si též dokážete přivolat pomoc.

„Na tomto hardwaru pracujeme rok a půl a je to daleko větší oříšek než samotná aplikace. Děláme vše pro to, aby to do konce roku bylo hotové. Půjde už o byznysový projekt, protože náramky budeme muset vyrábět,“ uzavřel Filip Maleňák ve foyer Černínského paláce a rychle odběhl na společné focení oceněných projektů.


Výsledky druhého ročníku Ceny SDGs 2018

Cena odborné poroty

  1. Ministerstvo zemědělství – protierozní kalkulačka

Veřejné hlasování – veřejná sféra

  1. Skutečně zdravá škola
  2. Ministerstvo zemědělství – Protierozní kalkulačka
  3. Člověk v tísni – Podpora vzdělávání dětí v Sýrii

Veřejné hlasování – byznys

  1. MIWA
  2. JRK Česká republika – pro méně odpadu
  3. Nafigate Hydal PHA

Reporting podle SDGs

  1. Siemens

Cena pro mladé lídry do 30 let

  1. Aplikace Záchranka

Cena rozvojové agentury

  1. SIRIRI

Český startup digitalizuje budovy, za dva roky se rozkročil do celého světa

$
0
0

Moderní technologie se dostávají do všech oborů, dnes už konečně i do těžkopádných kancelářských prostor a ostatních realit. A nejde jen o rezervaci zasedaček, bez které se žádná větší firma dnes už neobejde.

Kromě toho, že v interním systému naleznete obsazenost místností a další utility, se život v budovách čím dál více propojuje s okolními službami, jako jsou restaurace, rozvážkové služby nebo třeba i sdílení kol, mytí vozů nebo čistění obleků.

Čtěte také: Stavebniny DEK, kde ještěrky chytají zloděje, poprvé vydělaly přes miliardu

To vše přehledně v aplikaci českého startupu Spaceflow, kterou si uživatelé zdarma stáhnou do svých smartphonů (iOS a Android) a pak už mohou jen surfovat a vybírat si služby.

„Trh ovládaly hlavně obrovské transakce, ale už nikdo nepřemýšlel o tom, jak se službami, které budovy nabízejí, nakládat dál. To byl impulz vytvořit naši platformu,“ říká hned v úvodu setkání Lukáš Balík, jeden ze tří zakladatelů a spolumajitel českého proptech (property + technology) startupu Spaceflow, kterého si všimli už i naši američtí kolegové z Forbesu a jeden z největších akcelerátorů na světě MassChallenge, který jej zařadil mezi desítku nejžhavějších CEE startupů letošního roku.

Své opodstatnění to rozhodně má. Spaceflow, komunitní platforma pro budovy, za necelé dva roky existence dokázalo získat klienty, mezi které patří kancelářské budovy, jako jsou pražské Amazon Court, Nile House, Greenline, Danube House, IBC skupiny MINT Investments nebo Rustonka skupiny J&T. A zářezy už má i v zahraničí, například studentské bydlení přímo v Londýně.

„Věděli jsme, že trh je obrovský a nabízí spoustu možností. Od začátku jsme aplikaci navrhovali tak, aby byla určena pro všechny typy budov – ze segmentu kanceláří, rezidencí, coworkingů, kampusů či studentského ubytování,“ vysvětluje pětadvacetiletý Lukáš Balík, který původně zajišťoval designové vybavení do kanceláří a díky tomu si všiml technologické poddimenzovanosti realit. A se svými kolegy dokázal od investorů získat už přes 10 milionů korun. Naposledy v čele s inkubátorem UP21.

Na světovém trhu už několik podobných platforem existuje. Správci a uživatelé budov mají možnost využívat podobný systém například od australského startupu Equiem nebo německého AllThings.

„Naši konkurenti postupují v implementaci po jednotlivých budovách zvlášť a více napojují jednotlivé interní systémy v budově. To trvá a celý produkt nemají postavený na škálovatelnosti,“ vysvětluje Balík s tím, že cílem Spaceflow bylo vytvořit platformu, která bude snadno přenositelná do celého portfolia vlastníka. Další devízou je jednoduchost ovládání, a hlavně rychlost implementace.

„Konkurentům to trvá i 12 týdnů, u nás správci budov zvládnou vše nastavit v řádech desítek minut,“ porovnává Balík.

Spaceflow ke svým klientům přistupuje individuálně dle počtu budov, které vlastní, a jejich velikosti a napojených služeb. Od toho se odvíjí i konečná cena za využívání jejich platformy, která se u menších budov pohybuje v řádu nižších stovek eur. Vlastníci budov tím pak získávají punc modernosti a také díky vyššímu komfortu nájemníků mohou navyšovat své příjmy, které už nemusejí plynout jen z nájmů.

Spaceflow chytilo vítr do plachet a má chuť růst dál. Křídla mu dává i současná atraktivita segmentu proptech.

„Jde o velmi rychle rostoucí trh, mezi lety 2012 a 2016 se zečtyřnásobil objem peněz, které tudy protekly. Až 15 procent venture kapitálu směřuje právě do proptechu,“ doplňuje PR manažer startupu Petr Bořuta s tím, že nejvíce aktivní je v tomto ohledu jihovýchodní Asie, kde je trh napřed.

Spaceflow s novým kapitálovým vybavením od UP21 chce nyní prorazit hlavně ve Velké Británii a Spojených státech. S nacházením klientů v zahraničí ale problém nemá, často se mu ozývají sami.

Pomohly tomu i úspěchy ve zmíněném akcelerátoru MassChallenge nejdříve ve Varšavě, odkud Spaceflow jako jeden z 10 evropských startupů zamířilo na zkušenou přímo do bostonského akcelerátoru.

I proto se český tým nyní chystá rozšířit hlavně obchodní aktivity a pokusit si ukousnout co nejvíce ze slibného trhu.

Foto: Pavel Mikeska

▶ Brněnští patrioti se chystají k dalším investicím, nabíjí 200 milionů korun

$
0
0

Brněnští patrioti, jak sami sebe lidé z předního světového dodavatele tiskových řešení Y Soft v nadsázce (ale ne zas tak velké) často označují, se po roční pauze na poli investic opět nadechují k dalšímu útoku.

Jejich investiční divize pod označením Y Soft Ventures totiž právě shromažďuje peníze, které by ráda proměnila v úspěšné zainvestování jak stávajících, tak nových startupů.

Čtěte také: ▶ Startupová cesta Pavla Matouška s úspěchem i fuck-upem

„Uzavřeli jsme fond Y Soft Ventures 1, jak jej pracovně nazýváme, a nyní dáváme dohromady peníze na druhou fázi. Míříme někam na 200 milionů korun,“ potvrzuje managing partner investiční divize Y Softu Miloš Sochor v dalším díle Forbes Investor podcastu, natáčeného v jedné z moderních zasedaček brněnského sídla firmy, které sousedí s tamním Českým technologickým parkem, Vysokým učením technickém a Jihomoravským inovačním centrem (JIC) v Brně.

Právě odtud před čtyřmi lety Miloš Sochor do Y Softu přišel a pomáhal inkubovaným startupům nacházet vhodný byznysmodel, škálovat jejich produkt a ve výsledku uspět nejen na českém, ale i na světovém trhu. Koneckonců Y Soft samotný si JIC na začátku tisíciletí také prošel a je považován za nejúspěšnější startup, který tamní programy absolvoval.

Zkušenosti se startupy má Miloš Sochor veliké a nyní je může využít při lovu další investice.

„Dokážu si představit, že jednu z firem zainvestujeme také do konce letošního roku,“ říká s tím, že Y Soft Ventures se bude držet jedné, maximálně dvou investic ročně, jelikož každé firmě nenabízí jen peníze, ale i know-how, a chce se jim proto pořádně věnovat.

Y Soft Ventures zajímají zejména startupy, které ve svých produktech kombinují hardware a software a jsou zaměřeny na B2B segment. Takovým příkladem je třeba brněnské Comprimato, které snižuje objem přenosu dat videí při jejich nezměněné kvalitě, nebo Lumitrix, který začínal na poli videomappingu a nyní vidí příležitost třeba i ve fenoménu rozšířené reality.

Managing partner Y Soft Ventures Miloš Sochor

Y Soft má dnes ve svém portfoliu celkem sedm startupů, Miloš Sochor ale přiznává, že dva startupy postupně přestává podporovat, jelikož pro samotný fond nemají to pravé zaměření.

„Na dvou projektech jsme si zkusili, že investovat do věcí, kterým nerozumíme – jako je B2C nebo internetové záležitosti -, není náš denní chleba, takže od toho dáváme ruce pryč. Šlo o projekty OrganizeTube a Videoflot,“ říká Sochor s tím, že oba projekty i tak stále fungují, byť třeba v lehce změněné formě. A jeden z nich nedávno získal nového investora, což ještě zůstává pod pokličkou tajemství.

Čím se Y Soft Ventures liší od ostatních fondů v Česku i ve světě? Jak se k investorům z Brna nejlépe dostat a co Y Soft od mladých projektů obecně požaduje? A dohání Praha ve startupovém ekosystému vyspělejší Brno? I takové věci jsme rozebírali v aktuálním investorském podcastu. Všechny podcasty Forbesu naleznete na jednom místě zde.


Jak workoholik Jan Řežáb relaxuje a jaký nový startup chystá

$
0
0

V 15 letech opustil školu, protože chtěl se svou firmou na veletrh a učitel mu to zatrhl. A taky – jak sám přiznává – byl tak trochu líný ji studovat. V byznysu to ale má přesně naopak, tam velmi často jede doslova na 200 procent. Řeč není o nikom jiném než o zakladateli Socialbakers Janu Řežábovi.

Čtěte také: V ložnici se nepracuje aneb Jak na work-life balance podle členů 30 pod 30

„Pro mě to bylo v byznysu vždy o tom, jít do maximálního risku a maximálního výkonu,“ řekl ve středu v zaplněné Fait Gallery v Brně, kde se konalo setkání členů žebříčku talentovaných mladých Čechů Forbes 30 pod 30 napříč všemi ročníky.

Moderátor druhého panelu večera Pavel Kalouš s hosty (zleva doprava) Přemkem Forejtem, Janou Bilíkovou a Janem Řežábem

„Šestnáct hodin denně lze dělat na maximální výkon, na 200 procent, ale jen velmi, velmi krátkou dobu,“ přiznává hned vzápětí  muž, o kterém je známo, že se snaží být ve všem co nejvíce efektivní. Proto i ve svém volnu praktikuje zrychlené čtení, a hlavně – pouští si zrychleně seriály a filmy. „To doporučuji, šetří to vážně moře času,“ dodal sice s úsměvem, ale také se vší vážností.

Jan Řežáb je muž činu, který nerad čeká. Podnikat začal už v 15 letech a kromě svých byznysů brzy založil i rodinu, když se otcem stal již ve svých 22 letech. I proto je pro něj už několik let důležité najít ten správný work-life balance, aby se mohl věnovat svým synům a manželce.

Jak ale sám říká, odpočívat příliš neumí, a když si dá nohy na stůl, po dvou minutách je má zase dole a jde raději něco dělat.

Klid ale dokáže najít zejména při józe. „Meditace, jóga, psycholog či psychiatr nejsou nutně špatná slova. Od jistého věku je to vše potřebné, je potřeba si najít svůj balanc. Osobně ho nemám dokonalý, ale snažím se k němu postupně přibližovat,“ vysvětloval před více než dvěma stovkami lidí.

Jan Řežáb založil několik firem, nejznámější přitom je analytická firma Socialbakers. Na rok a půl si také odskočil do představenstva čínské firmy Goodbaby, kde poznal odlišnou kulturu Číňanů.

„Mám zkušenosti z Číny a tam potřebují 20 programátorů na to, co v Česku zvládneme v pěti,“ popsal svou zkušenost. Na firemní kulturu, a hlavně na efektivitu pracovníků se začal více zaměřovat a podíval se na ni i matematicky.

„Přišli jsme na to, že se zvyšujícím se počtem lidí v týmu klesá efektivita per capita,“ řekl podnikatel, který se v roce 2015 stal vůbec prvním Čechem, jenž se dostal do světového žebříčku Forbesu 30 pod 30.  A podělil se o další poznatek, že „obrovská instituce o několika tisících lidí má podobné chování jako startup o 50, 100 či 200 lidech.“

Efektivita zaměstnanců Jana Řežába zaujala natolik, že se ji rozhodl přetavit do byznysu.  Už brzy se svým týmem představí nový projekt. „Jmenuje se Time is limited a vše budeme vydávat brzy. Už máme beta nástroje, které analyzují nějakých 20 tisíc kalendářů a sledují, jak se lidé chovají ve skupině, jako smečka,“ popsal ve zkratce hlavní zaměření nového startupu.

Honza Řežáb, který dnes kromě byznysu mentoruje šest startupů a v budoucnu by rád okusil i roli investora, si uvědomuje, že překonat s novým projektem velikostně Socialbakers bude hodně těžké, je to pro něj ale zároveň výzva. Navíc dnes už je o hodně zkušenější a z toho by chtěl také těžit.

„Postavit velkou firmu je skvělé. Na té cestě jsem si ale prošel několika chybami a teď to chci napravit a nedělat je,“ uvedl na konci druhého panelu setkání mladých talentovaných Čechů, ve kterém byl společně se šéfkuchařem olomoucké restaurace Entrée Přemkem Forejtem a kreativní šéfkuchařkou sítě Ambiente Janou Bilíkovou.

To ale z hostů nebylo vše. V brněnské Galerii Fait se na pódiu před nadějnou mladou generací dále představili i novinář Filip Horký, blogerka Do Thu Trang a herec a režisér Jiří Mádl.

Moderátor prvního panelu Michael Mareš s hosty Jiřím Mádlem, Filipem Horkým a Do Thu Trang

Svými zkušenostmi a ostřílenějším pohledem na věc je také přišli podpořit choreograf a producent Yemi nebo majitel žlutých vlaků a autobusů RegioJet Radim Jančura, který na mladé Čechy apeloval hlavně tím, ať přemýšlejí globálně.

Majitel RegioJetu Radim Jančura při proslovu k mladé generaci

Generálním partnerem celé akce byl Mercedes Benz,  partnerem Jägermeister.

Foto: Barbora Mráčková

Česká města očima bezdomovců. Pragulic míří do Ostravy, chce i do Brna

$
0
0

Poznejte Prahu očima lidí bez domova, zní už šestým rokem slogan sociálního podniku Pragulic, za kterým stojí podnikatelka Tereza Jurečková a díky kterému můžete poznat stověžatou metropoli ze zcela jiného úhlu pohledu.

Průvodci jsou bezdomovci, kteří zájemce provázejí nevábnými zákoutími hlavního města a se zasvěceným výkladem, zpravidla okořeněným vlastními zkušenostmi, vás vtáhnou do děje pražského podsvětí. Jen v Praze tyto netradiční prohlídky navštívilo za květen přes 1200 lidí.

Čtěte také: Brněnská káva za dobrý skutek spustila vlnu dobra napříč Českem

Teď se netradiční turistika pokusí rozkročit i do dalšího města. Ostravy. Už v pátek 29. června tam v rámci Festivalu v ulicích, který je takovým teaserem na multižánrový  Colours of Ostrava, proběhne první prohlídka ostravskými zákoutími.

„Chtěli jsme zpočátku navázat na různé akce, abychom si na odlišných cílových skupinách vyzkoušeli, zdali to bude fungovat, či ne. Plán samozřejmě je to tam plnohodnotně rozjet,“ říká pro Forbes Tereza, která se před třemi lety zařadila do výběru talentovaných mladých Čechů 30 pod 30.

Tereza Jurečková

Vůbec první návštěvníci těchto netradičních prohlídek s kapacitou kolem 20 lidí je budou moci absolvovat tento pátek a sobotu vždy ve dvou termínech, přičemž cena je stanovena na 150 korun pro dospělého a v rámci „testování“ trhu je možné se přihlásit i zcela zdarma.

„Chtěli jsme vyzkoušet, jestli jsou tamní lidé schopni zaplatit prohlídky, a zjistili jsme, že ano. Placené jsou vybookované a ty zdarma nevybookované,“ pochvaluje si.

Pragulic v Ostravě zpočátku nabídne tři místní průvodce, kteří jsou bez domova či se pohybují na okraji společnosti. Jde o Evžena, Miloše a Julka, který vás zavede do vyloučených lokalit, jako je známé bývalé ghetto v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze.

A na jejím konci vás vezme do bytu své dcery, kde si návštěvníci budou moci posedět, popovídat, a když na to přijde, tak třeba i zatancovat s její rodinou.

Ostravský průvodce Pragulicu Julek

„Vždy jsem chtěla dělat vyloučené lokality a chtěla jsem lidi brát na večeře k Romům, což mi každý vymlouval. V Ostravě jsme se k tomu nyní přiblížili, aniž bychom to plánovali,“ říká sympatická brunetka, která sama z Ostravy pochází.

Tereza chce novinku otestovat i na zmíněných Colours of Ostrava a dále na největším světovém shromáždění blogerů, vlogerů, tvůrců obsahu o cestování a profesionálů TBEX (The Travel Blog Exchange), konajícím se na konci července.

Až úspěch prohlídek během těchto akcí rozhodne o osudu Pragulicu v Ostravě. Tereza tuší, že nebude turisticky tak atraktivní jako Praha, kde navíc zhruba třetinu tvoří zahraniční turisté.

„Nemůžeme čekat velký zájem od místních obyvatel, budeme muset více tlačit ty přijíždějící. Vše chceme propojit i s cestou a ubytováním a nabídnout komplexní službu,“ doplňuje a zároveň dodává, že Ostravou rozšiřování Pragulicu nemusí skončit. Pokukuje totiž i po Brnu.

„Neříkám, že to tam teď bude na 100 procent, o Ostravě jsem také mluvila tři roky. Ale kdyby vše vyšlo, tak by se to mohlo potkat na podzim,“ opatrně předesílá.

Pražská „superstar“ Pragulicu Karim

Pragulic se do jiných měst zatím podíval jen přes své partnerské organizace, kterým propůjčil značku a know-how. Jde například o Olomouc nebo České Budějovice, kde ale aktivita v posledních měsících v podstatě zamrzla. Koneckonců i v Brně podobné prohlídky vznikly.

„Hrozně ráda bych v budoucnu dělala i Ústí nad Labem,“ dívá se trochu zasněně do daleké budoucnosti.

Pragulic vznikl před necelými šesti lety a navázal na úspěšné zahraniční projekty podobného typu. V Praze má v současné době osm průvodců, kteří za prohlídky dostávají fixní odměny, přičemž nejznámější z nich je Karim.

„Karim je stále naše superstar. Před dvěma měsíci jsme ale zaměstnali Hanuše, který byl ve výkonu trestu za výrobu drog a který je nyní mou osobní hvězdou. Vyprodává prohlídky, aniž by o něm byl jakýkoli mediální výstup,“ říká Tereza na závěr s tím, že nejvíce táhne právě tematika drog a prostituce.

Nový průvodce pražského Pragulicu Hanuš

Foto: Pragulic

Plovárny v Česku, kde si letos musíte zaplavat (plus jeden slovenský tip)

$
0
0

Léto je v plném proudu. Pokud jste zrovna nezvolili dovolenou u moře, můžete letošní století republiky oslavit koupáním na jedné ze stylových plováren, kterými se Česko pyšní.

Vybrali jsme opravdu krásná koupaliště či bazény na čerstvém vzduchu, které stojí za to navštívit. Ať už kvůli okolní scenerii, přírodní pramenité vodě, nebo prvorepublikové atmosféře.

Čtěte také: Kde se v Česku vykoupat aneb 6 tipů na lomy v barvách tyrkysu

Pár vám jich teď představíme – i s jedním slovenským tajným trumfem, za kterým ale tak či tak stojí Čech.


Městské lázně Mšeno

Když už vás vaše letní cesty zavedou do pískovcových skal a hlubokých lesů a údolí Kokořínska, rozhodně nevynechejte zastávku ve Mšeně u Mělníka. Tamní městské lázně, které jako by vypadly z kulis Saturnina, vás díky svému prvorepublikovému původu přenesou do doby o 75 let zpět.

Krásné čisté prostředí, v okolí skály, z kterých vyvěrá pramen zásobující bazén vodou. I proto je zde voda celoročně chladnější a o to více osvěžující. A v docházkové vzdálenosti máte například oblíbené skalní pískovcové město Bludiště.


Sluneční lázně Dachova u Hořic

A pokud se vám prvorepublikový styl plováren líbí a na Kokořínsko se zrovna nechystáte, možnost máte i ve východních Čechách nedaleko Hořic. Tamní Sluneční lázně Dachova jsou součástí komplexu chatové osady zasazené uprostřed lesů Hořického chlumu.

Koupaliště, které vzniklo už v roce 1925 díky profesorovi vyhlášené hořické sochařsko-kamenické školy Karlu Bachurovi, je až tři metry hluboké, má oddělené brouzdaliště a napájí jej přítok z okolních svahů.

Že je vám plovárna povědomá? To je možné, natáčel se zde třeba film režiséra Otakára Schmidta Eliška má ráda divočinu.


Městský bazén Litomyšl

I fanoušci moderní městské architektury mohou zůstat ve východních Čechách. V Litomyšli najdou minimalistický bazén oceněný cenou Stavba roku 2011. Elegantně zaoblená střecha připomíná vlnu, která se rozlévá do trávníku.

Úžasný je i prostor uvnitř, nejvíc si ale pohled na stavbu užijete z venkovní plovárny. Od konce května jsou tu otevřeny dva bazény a tobogan.


Plovárna Luhačovice

A když jsme u těch architektonických úspěchů, doporučujeme se podívat do lázní Luhačovice ve Zlínském kraji. Tamní městská plovárna vznikla už v roce 1927 podle architekta Bohuslava Fuchse a tvořila jádro funkcionalistického komplexu Bílá čtvrť v samotném centru města.

Letní koupaliště ale časem přestalo vyhovovat zpřísňujícím se normám, a tak před sedmi lety byla na původním místě postavena nová, krytá plovárna podle místního mladého architekta Ladislava Semely. Vznikla sice až v roce 2011, ale do slavné funkcionalistické Bílé čtvrti zapadá naprosto skvěle. I proto získala také řadu architektonických ocenění.

Luhačovičtí tím získali moderní krytý bazén, který prostupuje rozlehlou terasou i do venkovních prostor přímo na střeše samotné budovy.


Kúpele Zelená žaba

 

A když jsme zmínili architekta Bohuslava Fuchse, dovolte jednu odbočku na Slovensko, přesněji do Trienčanských Teplic na západě země, takže co by kamenem dohodil od českých hranic.

Původní koupaliště zde stálo od roku 1936 právě dle návrhu českého architekta a zařadilo se mezi funkcionalistické skvosty tehdejšího Československa. Po válce ale dlouhá léta chátralo, až ho koupil, zrekonstruoval a v roce 2015 otevřel český miliardář Ivo Valenta. Výsledek je velmi povedený.

Jeden tip: Na koupaliště Zelená žaba se dá dostat z celého Česka vlakem Arrivy s přestupem na tuto krásnou tramvaj, která do roku 2011 jezdila každý den, teď už jenom o víkendu v létě.


Letní plovárna České Budějovice

Mix staršího a nového, nebo i krytého a otevřeného bazénu, naleznete i v jižních Čechách, konkrétně na vltavských březích Sokolského ostrova nedaleko centra Českých Budějovic, kde už v roce 1933 vznikly „sluneční a sprchové lázně“ s padesátimetrovým bazénem pro plavce a s menším pro neplavce.

Během doby po jejich boku vyrostl i krytý bazén dle návrhu architekta Bohumila Böhma z roku 1971, který se loni díky své technicky náročné konstrukci a jejímu řešení stal kulturní památkou.


Biotop Lhotka

A nakonec jeden pražský tip. Pokud budete mít letošní prázdniny pracovní či vám prostě okolnosti nedovolí vycestovat za hranice Prahy, zkuste biotop. Ne, nemyslíme tím ten radotínský, jehož osvěžující vodu jste už jistě vyzkoušeli.

V Praze 4 se totiž s počátkem července po sedmi letech znovu otevřelo přírodní koupaliště Lhotka. Městská část před mnoha lety zchátralý areál odkoupila a začala jej postupně přetvářet na biotop se třemi nádržemi. Vzniklo kompletně nové zázemí včetně šaten, sociálního zařízení, prostoru pro plavčíky nebo i pokladen.

Koupání ve vodě s příjemnými 23 stupni Celsia je ale zatím jen na zkoušku, na podzim bude revitalizace pokračovat. Prostě ideální tip pro všechny „early birds“.

Bez chemie a v pohodě. Winegeek Marko Jelić učí Čechy pít naturální vína

$
0
0

Na vinných degustacích a pop-upech, které s přáteli tak rád a často pořádá, by vás možná ani nenapadlo, že by zrovna on měl doporučit, jaké další víno stojí za to ochutnat a co zrovna letí v newyorských, pařížských nebo kodaňských wine barech.

Nejdřív jej totiž uvidíte, jak stojí za dýdžejským pultem a kroutí kontrolery mixáku, aby zpříjemnil atmosféru a houseovými rytmy často i rozvlnil boky návštěvníků.

Čtěte také: Vína, která druží. Jak díky společné vášni vznikly neotřelé degustace

Chyba lávky. Za slupkou dýdžeje se totiž schovává vinař, a hlavně dovozce vína Marko Jelić, který pod značkou WineGeek.cz dodává vína nejen do českých vinných barů, kaváren či bister, ale i do těch nejlepších restaurací oceněných michelinskou hvězdou.

„Nejdřív jsem měl pocit, že firma má rychle růst. Chtěl jsem přibírat kolegy, vytvořit silnou distribuci. To je tak, když kolem vás kamarádi rozjíždejí startupy a růst je hlavním měřítkem úspěchu,“ směje se třiatřicetiletý Marko ve svém malém vinařském království ve středočeském Mělníku, kam se před čtyřmi lety přestěhoval, našel si i menší vinici a nyní mu v jedné z garáží, která mu nahrazuje klasický vinný sklípek, tiše zrají vína různých odrůd a chutí.

„V průběhu jsem si ale uvědomil, že cesta čísel a tabulek není pro mě ta správná. Že úspěch stojí na dobrých vztazích a přátelství s odběrateli i dodavateli, etice a vědomí toho, že co dělám, se mi vždy vrací,“ říká skromný muž a zároveň velký vyznavač a propagátor přírodních, či chcete-li naturálních vín.

Je to jistě i tím, že Marko pochází ze Srbska, kde jeho otec po občanské válce založil vinařství. Dnes tam jeho rodina má asi 20 hektarů vinic s roční produkcí kolem 100 tisíc lahví v závislosti na sezonních podmínkách.

Vinařství bylo dokonce v loňském roce v Srbsku zvoleno nejlepším vinařstvím roku a oceněno za propagaci šetrných postupů a lokálních odrůd. A právě i naturální vína tam Jelićovým v některých sudech dozrávají.

„Při jejich výrobě jde zkrátka o to, co nejmíň pokazit potenciál přírody, využít možností samotného hroznu bez chemického make-upu,“ začíná vysvětlovat.

„Vinice by měla být alespoň v biorežimu, ať už certifikovaném, nebo bez certifikace. Ve sklepě se pak dá říct, že u přírodních vín od fáze hroznu není třeba přidávat vůbec žádná aditiva kromě trošky oxidu siřičitého, který mimochodem má v sobě drtivá většina vín už přirozeně z procesu fermentace, důležité je to s ním nepřehnat,“ popisuje hlavní charakteristiky.

Zářným příkladem jsou přírodní vína od vinaře Jakuba Nováka z Tasovic na Znojemsku, který patří k jednomu za čtyř moravských dodavatelů Marka. Tato vína zrovna během rozhovoru degustujeme. Stejně tak se děje i v newyorském Eleven Madison Parku, nejlepší restauraci světa za rok 2017, nebo v Kodani či Amsterdamu, kde Novákova vína též rozlévají.

Sám Marko další lahve od různých vinařů, jako jsou Von Winning, Claus Preisinger, Radikon, Matassa, Sextant nebo Yann Durieux, v Česku dodává nejen do nejluxusnějších pražských podniků La Degustation Bohême Bourgeoise, Eska, Aromi či barů Bokovka a Vinograf, ale i do menších gastrozastávek v Mělníku, Táboře nebo Písku. Na seznamu odběratelů nechybí ani olomoucký hit Entrée Restaurant.

Marko, který je dnes také jedním z týmu pořadatelů oblíbených wine pop-up akcí pod označením Družstvo, si během pěti let našel síť partnerů vinařů z různých koutů Evropy, nejčastěji pak z Německa, Rakouska, Francie, Slovinska nebo Itálie. Pomohla mu k tomu i studia vinařského oboru na univerzitě v italském Udine.

„Když tam potkáte 18leté kluky, kteří mají za sebou čtyři sklizně a v podstatě jsou připravení sami řídit produkci, je to velmi inspirativní,“ říká. Marko se skrze přátelství začal dostávat k tamním slavným rodinným vinařstvím, od nich zase k dalším a dalším, poznal jejich příběhy a ty vždy i s několika lahvemi přivezl do Česka mezi své přátele. A přes vyšší cenu se po nich hned zaprášilo.

„Dostali vína, která tu nikdo neznal, a navíc s autentickým příběhem – z jakého terroiru ty hrozny vyrostly, jaký má ten vinař charakter a jaké jsou jeho životní postoje, jaká je atmosféra jeho sklepa, zda má vinařova práce přesah na celý region a tak dále,“ vysvětluje. A i pro tento trochu odlišný a nenásilný přístup k prodeji začaly záhy od someliérů přicházet většinou pozitivní reakce.

První dva roky rozjezdu byly hlavně o přežívání, ale dnes už Marko nemusí dělat vinného marketéra a zároveň vozit vína v kufru svého kombíku. Na to už má kamiony, které ročně přes hranice převezou miliony korun – ve víně. V jejich útrobách jsou zejména přírodní vína, která patří k hlavnímu portfoliu WineGeeku. Jejich cena začíná na 200 korunách, za ta dražší ale zaplatíte i tisíce za lahev.

„Je to stále alternativa, vinic producentů naturálních vín je nesrovnatelně méně než klasických, nejde o velkou produkci a výnosy jsou mnohem menší. Proto práce vinaře stojí víc peněz a úsilí.“

I když je chuť přírodních vín pestřejší, pro někoho může být až příliš „jiná“ a intenzivní, a mnoho lidí s k nim proto musí najít cestu. Možná i proto naturální vína tvoří sotva zlomek procenta z celkového trhu, zatímco certifikovaná bio vína mohou dnes podle některých odhadů tvořit až kolem pěti procent světové produkce.

Trend je ale vzrůstající, možná i díky netradičním „oranžovým“ vínům, nad jejichž charakteristickou barvou získanou delší macerací se slupkami se zatím nemálo konzumentů podivuje.

„Do Česka to teprve přichází a mainstream si pomalu zvyká. Dokonce i v otevřenějším Rakousku byl před dvěma lety poprask, když se tam nejlepším vinařem roku stal producent právě naturálních vín Christian Tschida z Burgenlandu, který byl slavnější v USA či v Kodani než doma,“ vzpomíná Marko, který právě na dánské hlavní město nedá dopustit.

„Kodaň je dnes novou Mekkou moderní gastronomie, která by měla být pro ostatní příkladem v trvalé udržitelnosti a ohleduplnosti ke všemu a všem. Důraz na lokální a sezonní suroviny, odpovědný přístup, ideálně si vše pěstovat, nakládat nebo kvasit sami, spokojení zaměstnanci… V tamních podnicích je vlastně těžké si objednat jiné víno než naturální, a právě Tschidova vína na lístku špičkové restaurace proto málokdy chybí,“ dělí se o zkušenosti.

I když v portfoliu WineGeeku nenaleznete například sladká vína, není to tak, že by Marko bral ta naturální jako nějakou mantru. V byznysu i v životě totiž prosazuje, a hlavně praktikuje lidský přístup.

„Co mi chutná a co sám rád piju, to prodávám těm, kdo projeví zájem, a velmi rád jim k naturálním vínům a celé filozofii povím víc, ale jistou dobu už nikoho o ničem nepřesvědčuji, protože bioelitářství je celé věci jen na škodu a nepovažuji ho za pozitivní,“ říká.

„Nehodnotím nikoho za to, že pije víno konvenčních značek nebo stáčenou Pálavu. Pokud mu takové víno udělá radost a pokud mu to chutná, je to úplně v pořádku a je to jen jeho věc,“ uzavírá.

Foto: Jan Strouhal

▶ Jak vypadá budoucnost bez mobilu, kde klíčem k informacím bude hlas

$
0
0

Blíží se budoucnost, v níž nebude potřeba nosit s sebou všude chytrý telefon, abychom si byli schopni zobrazit informace, po kterých zrovna prahneme. Pokud opravdu nastane boom chytrých domácností a kanceláří, bude nám k zobrazení kýžených dat stačit chytré zrcadlo, chytrá zeď nebo třeba chytrý stůl. Prostě jakákoli plocha vhodná k projekci informací.

Čtěte také: Hlas místo PIN. Fonetičtí mistři z Brna rozpoznají řeč každého na světě

A k ovládání takové plochy budeme používat zejména hlas, jako se tomu děje už nyní při zadávání příkazů virtuálním asistentům, jako je Alexa nebo i třeba trochu klopýtající Siri.

„A bude také potřeba zajistit to, aby se mi na těchto zařízeních zobrazovaly informace, které se týkají mě,“ začíná vysvětlovat v dalším díle Forbes Startup podcastu Michal Hrabí, šéf brněnské firmy Phonexia, zaměřující se na přepis řeči a hlasovou biometrii, tedy identifikaci mluvčího podle hlasu. „Hlas je velmi zajímavý kanál pro potvrzení identity. Existuje asi 600 jeho parametrů,“ dodává.

Brněnské „fonetické mistry“ si hned od počátku jejich existence oblíbily hlavně bezpečnostní složky, mezi nimiž můžeme jmenovat například německou obdobu americké FBI.

„Když chce Bundeskriminalamt u soudu prokázat, že člověk, který třeba volal na tísňovou linku a nahlásil bombu na nádraží, opravdu sedí v soudní síni, potřebuje usvědčující materiál,“ říká Hrabí, který do Phonexie přišel před čtyřmi lety z Jihomoravského inovačního centra.

Phonexia, jejíž tržby loni vzrostly o 90 procent na zhruba 50 milionů korun a letos počítá s podobnou dynamikou, si ale čím dál více nachází své místo i v soukromém sektoru.

V rámci biometrie je silná v segmentu bank a pojišťoven, s novou generací softwaru Depp Embeddings vydanou letos na jaře, která využívá výhradně neuronové sítě,  se jí díky přesnějšímu, a hlavně rychlejšímu a jednoduššímu zpracování parametrů hlasu dveře otevírají právě v chytrých domácnostech nebo Průmyslu 4.0.

Jak se dá hlasová biometrie využít v průmyslové výrobě? A co jsou voiceboti, kteří jsou podle Michala Hrabího buzzwordem letošního roku? To vše si poslechněte v podcastu výše.

Všechny Forbes podcasty naleznete na jednom místě zde.

Příběh Čecha, který prošel Applem a pak dojednal miliardový deal s PayPalem

$
0
0

Před třemi týdny proběhla zejména americkými médii zpráva o akvizici původem kanadské společnosti Hyperwallet, která se v posledních letech veze na boomu sdílené ekonomiky a kterou pohltil platební gigant PayPal.

Obchod sice za 400 milionů dolarů, pro česká média ale nikterak zajímavá zpráva, o které by musela informovat (kromě specializovaných médií, která poskytují zpravodajství z prostředí akciových trhů), protože v ní na první pohled chybí český přesah.

Čtěte také: Manažerem Airbnb aneb Z Českých Budějovic až do světových startupů

Když se ale podíváte na Hyperwallet detailně, zjistíte, že ve vrcholovém managementu sedí muž jménem Tomáš Líkař. Ve firmě s 18letou historií má na starosti strategii, marketing a business development, tedy i vztahy s investory. Zasvěcenějším tady dochází, že 33letý Čech byl jednou z klíčových postav, která Hyperwallet k jejímu historickému milníku dovedla.

„Celý proces investice je můj poslední rok života. Ty poslední hodiny, to byl opravdu stres. Nikdy nevíte, jestli se obchod v poslední minutě nerozsype,“ říká k dojednanému dealu v přepočtu za téměř devět miliard korun Tomáš Líkař.

Sám nikdy nebyl tím, kdo by se spokojil s málem. Rodák z Českých Budějovic po získání bakalářského titulu na Vysoké škole ekonomické v Praze odešel studovat do zahraničí, konkrétně mezinárodní management ve švýcarském St. Gallenu.

Jeho následná cesta vedla do poradenské společnosti McKinsey & Company, kde dělal konzultanta v oblasti telekomunikací nebo fintechu, a to z různých koutů světa, například ze sluncem rozpálené z Dubaje.

Jak sám říká, nabírání zkušeností v McKinsey pro každého většinou končí studiem MBA, což byl i Tomášův případ a díky tomu se také dostal do New Yorku a Philadelphie, kde studoval na Whartonu. A právě za Atlantikem můžeme hledat prvopočátky jeho kariéry v technologických firmách, která nyní přináší své plody.

„New York je fajn město pro život, ale vždy mě to táhlo na západ do Kalifornie. Tak jsem si našel kratší job v Applu,“ říká Líkař, který v nejhodnotnější firmě světa pracoval pro retail divizi, která řídí Apple Story po celém světě.

V Applu sbíral zkušenosti necelý rok. Pro většinu je práce ve firmě, kde stále vládne duch zakladatele Steva Jobse, vysněnou metou, Tomáše to ale přesto táhlo jinam. Někam, kde budou více vidět výsledky jeho práce.

Čtěte také: „Programovat po čtyřicítce? Absurdní.“ Jak přemýšlejí miliardáři z Avastu

„Hned, jak jsem dostal zelenou kartu, chtěl jsem začít dělat v menší firmě, kde budu trochu více užitečnější. A tak jsem se přes pár známostí dostal do Hyperwallet,“ vysvětluje mi při používání častých amerikanismů. Není se čemu divit, ve Spojených státech je dnes už osmým rokem.

Co je ale Hyperwallet za firmu a proč za ni PayPal zaplatil miliardy korun?

„Děláme to, čemu se říká disbursments nebo mass payouts, zjednodušeně jsme prostředníkem mezi firmou a freelancerem nebo dodavatelem a zajišťujeme výplaty odměn. V určité formě to existuje už desítky let, ale to, v čem tento byznys model začal být v posledních letech zajímavý, jsou například sdílené služby jako Airbnb nebo Uber,“ začíná vysvětlovat aktivity společnosti s více než 300 zaměstnanci po celém světě, dnes už má totiž zastoupení nejen ve Státech, ale také v Sydney nebo v Londýně.

Ride-sharingové služby typu Uber a Lyft mohou posloužit jako vhodná case study. Aplikace těchto startupů totiž využívají miliony řidičů po celém světě, kteří nejsou v zaměstnaneckém vztahu. Nedostávají předem domluvenou měsíční mzdu, ale odměny, jejichž výše se odvíjí od realizovaných jízd.

A zde přichází na řadu Hyperwallet, která zajišťuje výplatu odměn v krátkém čase a navíc posílá peníze různou formou podle přání uživatele – na bankovní účet, do online peněženky (včetně PayPalu), na debetní kartu, v hotovosti, šekem nebo prostě jejich kombinací – část na účet, část v hotovosti.

Podobné je to také u Amazonu, jehož zboží nezřídka kdy prodávají přes různé trhy (neboli marketplaces) prostředníci. „Tyto firmy sice mohou využívat klasické banky, ale ty jsou pomalejší a jsou strašně drahé,“ říká Tomáš Líkař s tím, že Hyperwallet si za mezinárodní transakci účtuje jeden až dva dolary, u bank je to mnohonásobně víc.

Čtěte také: Čtyři věci, které potřebujete, abyste dokázali prorazit v Americe

„To je ta největší změna – firmy, které dělají desítky tisíc transakcí za den, je mohou dělat přes moderní technologické rozhraní,“ dodává s tím, že firmy typu Amazon si nejdříve vše řešily po své ose, před dvěma lety se ale situace začala otáčet, když začaly chápat, že řešit platby přes třetí stranu je efektivnější. Výsledek? Jen loni se přes Hyperwallet provedlo přes 50 milionů transakcí, čímž se řadí po bok větších bank.

Tomáš Líkař tvrdí, že konkurence pro Hyperwallet na trhu prakticky neexistuje, a ani neočekává, že by se v nejbližších letech objevila.

„My vlastně neuvažujeme o nějakém tržním podílu, trh je pro nás dnes v podstatě nekonečný,“ pochvaluje si a logicky cítí velkou příležitost k růstu. Jen v Americe je podle něj 40 milionů freelancerů a jejich počty se každým rokem šestinásobně zvyšují.

„Určitě porosteme dál i v Evropě nebo v Asii, kde je tento model velmi populární. Příští rok chceme otevřít například Singapur,“ uzavírá.

Akvizice kanadské firmy PayPalem by měla být kvůli regulátorům finalizována v posledním čtvrtletí tohoto roku. Jestli brand Hyperwallet vydrží i do budoucna, není jisté, ale ani zásadní. „Vše, co děláme, děláme pod značkou našich klientů. Jednotlivec nás vlastně nezná,“ uzavírá Tomáš, jehož cesta v Americe tímto dealem rozhodně nekončí.

▶ Britové se od nás inspirují, říká šéfka Slevomatu a chystá se na novou roli

$
0
0

Loňský rok pro ni byl přelomový v osobním i profesním životě. Firmu, které už pátým rokem šéfuje, koupili Britové za odhadovaných 1,5 miliardy korun, což se  nestává každý den. Navíc změnila příjmení, když vstoupila do manželství, a krátce nato otěhotněla.

Dnes, necelý rok po akvizici Slevomatu, každým týdnem očekává narození dcery. „To je jediný projekt, který se nedá naplánovat,“ směje se energická šéfka Slevomatu Marie Havlíčková (dříve Chytilová) v dalším díle Forbes Startup podcastu.

Zatím neví, na jak dlouho ji mateřství v řízení firmy omezí. „To záleží, jestli dítě bude po mně, nebo po manželovi,“ opět se usmívá a zároveň se vší vážností dodává, že tuto otázku nyní intenzivně řeší. Ráda by předala část kompetencí provoznímu šéfovi, kterého ale teprve hledá.

Pokud nebude zbytí, je možné, že brzy po porodu ji zaměstnanci budou opět vídat v její kanceláři. „Pokud ale, tak bych si ji (dceru) brala s sebou. Nebudu typ vrcholové manažerky, která si najde chůvu a dítě předá. Je to nejdůležitější projekt mého života, musí mít absolutní prioritu,“ vysvětluje.

Slevomat se současnou návštěvností kolem čtvrt milionu uživatelů denně ve svém názvu sice stále nese slevy, v posledních pěti letech se pod jejím vedením ale změnil v zážitkový web, který má navíc inspirovat.

„Změnilo se naprosto všechno kromě jeho názvu,“ potvrzuje Marie Havlíčková. „Sleva je jen jednou z přidaných hodnot, které zákazníkovi poskytujeme. Tuto přidanou hodnotu nechceme rušit, určitá sleva tam vždy bude, ale k tomu dáváme další přidané hodnoty typu ušetření času či pohodlí, “ vysvětluje a dodává, že rebranding nechystá.

Kormidlem otočila správně, Slevomatu se pod její taktovkou stále daří. Loni se na něm v Česku a na Slovensku prodaly služby a zboží za 2,5 miliardy korun, což značilo meziročně čtvrtinový nárůst, a první polovina roku naznačuje, že podobné růsty by mohly přijít i letos.

„Určitě počítáme s dvouciferným růstem, ten bychom si měli udržet dalších tři až pět let. Teď v červnu jsme například rostli přes 20 procent,“ vypočítává Havlíčková s tím, že firmě se v poslední době osvědčilo zavádění přímých rezervací, ve kterých vidí velký potenciál a které souvisí se zmíněnými přidanými hodnotami.

Ohledně celoročních výsledků  je ale zatím brzo na jakékoli odhady. Platí totiž, že o konečném výsledku tradičně rozhodne vánoční sezona. Potěšující je ale fakt, že Britové ze Secret Escapes, kteří Slevomat loni koupili, si oblíbili způsob propojování ubytování se zážitky a dalšími službami a další řešení Slevomatu.

„Některé věci budeme vyvíjet pro skupinu, takže místo toho, abychom my přešli pod platformu Secret Escapes, naopak některé regiony půjdou pod nás, což je fantastické pro celý tým,“ říká Havlíčková.

Vývojový tým v Praze tak bude mít napilno a HR manažerka také. Slevomat, který má v současnosti 200 lidí, by jich totiž potřeboval dalších padesát. Prostory k tomu má, nedávno se totiž přestěhoval z Vinohrad do moderního kancelářského komplexu Butterfly v pražském Karlíně.

„Je to dnes těžké, hledat lidi, ale dá se. Beztak když jste hledali srdcaře, a ne dělníky, vždy jste je museli přetahovat,“

Co přesně zaujalo Brity na způsobu, jakým Slevomat dělá byznys? A bude Marie Chytilová spíše matkou, nebo šéfkou? To vše se dozvíte v dalším díle Forbes Startup podcastu. Všechny podcasty naleznete tady.


Z undergroundu až na světovou špici. DJ udělal z Česka drum’n’bassovou velmoc

$
0
0

Na začátku byla neodbytná touha zahrát si na pořádné drum’n’bass akci. Na konci je největší světový festival ve svém žánru s rozpočtem 70 milionů korun, který letos navštíví odhadem 30 tisíc lidí z celkem 67 zemí světa. A koná se v Česku.

Řeč je o dnb festivalu Let It Roll, za nímž stojí dnes už hlavně podnikatel Zdeněk Souček, kterého mnozí znají spíše pod přezdívkou DJ Suki, a jeho tým.

Čtěte také: Příběh Čecha, který prošel Applem a pak dojednal miliardový deal s PayPalem

„Ještě asi před pěti lety jsem neměl tušení, co z toho nakonec vznikne. Nikdy jsem totiž neměl velký plán, snažil jsem se ale vše dělat nejlíp, jak to šlo. A každým rokem to o něco povyrostlo,“ říká mi dnes devětatřicetiletý čerstvý otec, který pro svůj úspěch nemusel určovat světové trendy festivalové dnb scény, mohl prostě jen kočovat v obytné dodávce napříč celou Evropou.

 Zdeněk Souček alias Dj Suki

Pro pochopení se musíme přesunout zpět v čase o více než dvě dekády. Zdeňka Součka alias Sukiho totiž původně uhranula undergroundová freetekno scéna, které odjakživa vládne tvrdší elektronická muzika a jejímž pionýrem se v Česku stal soundsystém Cirkus Alien (CA), který ve své době pořádal party hlavně po pražských squatech.

„Na Cibulce na jedné party CA jsem poprvé slyšel i drum’n’bass a hrozně mě chytla konstrukce bicích, která je jiná než u rovných beatů, které jsem do té doby znal,“ vrací se Suki do roku 1997, kdy sám začínal na „gramcích“ roztáčet vinylové placky. Tehdy ještě, jak sám říká, hrál více stylů. I proto například patřil k zakládajícím členům soundsystému Komatsu, z jehož repráků se linulo převážně tvrdé techno.

„Postupně ale mezi mými deskami začal prevažovat drumec,“ vysvětluje, proč se později přidal k uskupení Tele2Beatz, kde patřil s DJ Pixiem alias Tomášem Mázdrou k hlavním postavám dnb scény, které po celé republice svými zlomenými beaty přiváděly davy lidí do extáze.

Jenže to bylo Sukimu málo, toužil si zahrát na větší dnb akci, která ale v Česku chyběla. A právě tady začíná příběh Let It Rollu. Psal se rok 2002 a Zdeněk Souček – vybaven zkušenostmi s pořádáním předchozích, méně úspěšných reggae koncertů – se rozhodl, že jednu takovou zrealizuje.

„Chtěl jsem dělat to, co mě nejvíc baví, s novým konceptem i místem, tak vznikl vůbec první Let It Roll v klubu Mlejn, který má kapacitu asi 500 lidí, a i když tam tehdy byli jen čeští dýdžejové, bylo vyprodáno,“ vzpomíná na svůj první velký promotérský úspěch dnes i spolumajitel festivalů Svojšice nebo Exploration. Plody byly o to sladší, že celou akci chystal de facto sám.

Dnes už má v týmu dohromady 13 lidí, kteří chystají akce Let It Rollu po celý rok (nejedná se jen o Open Air, ale i o další klubové a halové akce v průběhu celého roku). A zatímco při první akci ve Mlejně vše od organizace po marketing dělal na koleni a financoval sám, v roce 2013 měl letní Let It Roll rozpočet 15 milionů korun, dnes už je to 70 milionů.

Na letošním Let It Rollu, který se bude konat první víkend v srpnu už čtvrtým rokem na letišti v Milovicích, se představí na 330 účinkujících, přičemž z toho až 200 bude zahraničních hostů, mezi nimiž nechybí světové hvězdy jako Andy C, Noisia nebo Pendulum. Do line-upu festival investuje 10 až 15 procent rozpočtu, což je méně než ostatní festivaly.

„Mnohem více investujeme do vzhledu festivalu a designu jednotlivých scén, což nás dělá unikátními nejen v Česku, ale i v zahraničí,“ vypichuje Suki jeden z hlavních důvodů, proč je jeho festival největší svého druhu na světě a proč na něj ze tří čtvrtin přijíždějí zahraniční návštěvníci z celého světa, včetně Spojených států nebo Austrálie.

Hlavním lákadlem je obrovská, 80 metrů dlouhá a 25 metrů vysoká hlavní stage, na kterou je potřeba 100 tun lešení a která se staví s měsíčním předstihem a sama z rozpočtu spolkne 10 milionů korun.

Zdeněk Souček na místě konání Let It Rollu na letišti v Milovicích, kde bude dominantou 25 metrů vysoká a 80 metrů dlouhá hlavní stage, která se právě finalizuje – letošním tématem bude válka robotů.

„Fotky a videa z festivalu, které vypadají impozantně, to je to, co začalo oblétávat svět, a díky tomu se o nás začalo mluvit,“ líčí Souček, jinak také velký vyznavač sci-fi, moderních technologií a robotů, což se odráží i na celkovém designu celé akce, který letos ovládne téma války robotů.

Let It Roll loni navštívilo 27 tisíc lidí a Zdeněk Souček letos očekává, že „padne třicítka“. Pro příští roky má ještě ambicióznější plány.

Loňský Let It Roll, který navštívilo 27 tisíc lidí. Foto: Radek Holeš

„Máme plán se během následujících tří let dostat na 40 tisíc,“ věří s tím, že Let It Roll by rád z letištní plochy Milovic, která byla dlouhá léta útočištěm Sovětské armády, časem přesunul do přírodnější scenerie.

I když mnoho takových prostorů v Česku nevidí, neuvažuje o tom, že by Let It Roll místo v Česku uspořádal v zahraničí. V budoucnu je ale možné, že se festival rozkročí dokonce za oceán.

„V Evropě bude rozhodně jeden hlavní festival. A pokud bude někdy další festival, bude to mimo kontinent. Máme velkou fanouškovskou základnu v Austrálii, další možné teritorium je Amerika. Dlouhodobě tyto varianty zkoumáme, ale zatím necítíme, že je na to vhodný čas,“ vysvětluje Souček, který kromě již vyjmenovaného vlastní i  pražský hudební klub Storm či pronajímá luxusní stany na velkých českých i zahraničních festivalech.

Čtěte také: Get ready. F. H. Prager v srpnu uvede první českou alkoholickou limonádu

A jak se Suki vyrovnal s tím, co mu bylo ve své době hodně vyčítáno i jeho přáteli – tedy že kluk s kořeny v undergroundu, kde peníze jsou až na posledním místě, se stal tím, kdo z této scény v Česku udělal mainstreamovou a silně komerční záležitost?

„Underground byl vždy o tom, že peníze jsou špatné a nemají v hudbě své místo. To tak může být, když to člověk má jako hobby. Když se tím chce živit, peníze do toho všeho patří,“ uzavírá muž, který z Česka vytvořil světovou drum´n´bassovou festivalovou velmoc a kterého mrzí, že se v Česku za dýdžejským pultem zatím neurodila žádná dnb hvězda světového formátu. I tomu chce v budoucnu pomoct.

Foto: Jan Schejbal

Zemřel šéfkuchař století a sběratel michelinských hvězd Joël Robuchon

$
0
0

Světovou gastronomii na začátku týdne zasáhla chmurná zpráva. Možná trochu symbolicky, v době oběda, svět obletěla informace o skonu francouzské kuchařské legendy Joëla Robuchona, který ve svých 73 letech podlehl v pondělí ve švýcarské Ženevě rakovině. Uvedl to web francouzského deníku Le Figaro.

Čtěte také: Boural domy a nosil jídlo, dnes má na Manhattanu tři luxusní restaurace

Robuchon byl podle vyhlášeného průvodce Michelin vůbec nejoceňovanějším kuchařem na světě. V roce 1990 získal od francouzského průvodce Gault Millau titul Šéfkuchař století. Provozoval restaurace na třech kontinentech, včetně gastronomických metropolí Hongkongu, Las Vegas, Paříže, New Yorku nebo Bangkoku, k jeho žákům patřil i britský kuchař Gordon Ramsay, kterého mentoroval v Paříži.

Patřil k nejvíce vlivným francouzským šéfkuchařům. Na éru „nouvelle cuisine“ 70. let navázal vlastním odlehčeným stylem, zvaným „cuisine moderne“. Robuchonův talent spočíval v přípravě pokrmu z pár ingrediencí, jejichž chuť nechal pořádně vyniknout, zároveň ji ale svými striktními postupy vaření, ve kterých hlídal zejména čas přípravy, dokázal zkrotit a dokonale kombinovat. A právě to ho ve velkém měřítku proslavilo.

Mezi jeho oblíbené suroviny patřily lanýže, po celém světě se ale proslavil zdánlivě jednoduchým receptem na jemnou bramborovou kaši, kterou dle něho vaří stovky šéfkuchařů v těch nejlepších restauracích. Na kilo brambor v ní připadá 200 gramů másla.

Joël Robuchon si vybudoval jméno v pařížské restauraci Jamin, kterou otevřel v roce 1981. Podnik získal tři michelinské hvězdy tři roky v řadě a byl často a dlouho nazýván nejlepší restaurací na světě. To trvalo do doby, než si Robuchon v roce 1994 náhle otevřel restauraci pojmenovanou po sobě, tedy Joël Robuchon. Tu však dlouho nevedl, rok nato totiž odešel do důchodu, ve kterém vydržel do svého velkého návratu v roce 2003.

Robuchon v té době hodně cestoval a během toho nacházel gastronomické inspirace, které restauraci i nadále předával, a ta tak jeho cestami byla zprostředkovaně ovlivněna. Oblíbil si Japonsko, inspiroval se i španělskou kuchyní.

Interiér L’Atelier de Joël Robuchon v Hongkongu

Po jeho návratu do denní exekutivy se právě tato restaurace a její přidružená značka L’Atelier de Joël Robuchon rozrostla po celém světě včetně Londýna, kde tamní pobočka od svého otevření v roce 2006 získává každým rokem michelinskou hvězdu. Jeho restaurační portfolio v současnosti drží 32 michelinských hvězd ve 13 zemích světa. Podle Le Figara Robuchon během své nemoci všechny podniky prodal lucemburskému investičnímu fondu.

Posledním počinem Joëla Robuchona jsou cukrárna a saké bar v japonském stylu, jež otevřel letos na jaře v Paříži.

 

Unicornem za pár měsíců. Exmanažer Uberu oslňuje elektrokoloběžkami

$
0
0

Ještě před rokem neexistoval, dnes už ale patří v dravém světě startupů k jednorožcům s hodnotou přesahující ne jednu, ale dokonce dvě miliardy dolarů. Tu jednu zvládl za pouhé čtyři měsíce od vzniku, čímž se stal nejrychlejším startupem, který dosáhl mety unicornu (startup s hodnotou vyšší než miliarda dolarů).

Investoři mu věří, protože má podobně jako sdílená kola změnit budoucnost cestování ve městech, která přetékají osobními automobily. A navíc, založil jej a řídí bývalý viceprezident Uberu.

Čtěte také: Češi svým algoritmem uhranuli Němce i Japonce, najdou i neviditelné startupy

Jde o kalifornský startup Bird Rides, který naskočil do segmentu sdílené ekonomiky. Nejde ale o platformu pro sdílení bytů, aut ani kol. Jeho zbraní jsou elektrické koloběžky. A jeho rajonem jsou velká města. Zatím ve Spojených státech, postupně i v Evropě.

Mladá firma z kalifornské Santa Moniky cílí na osobní přepravu v tzv. poslední míli. Koloběžku si najdete na mapě mobilní aplikace, odemknete a jedete. „Nástupní sazba“ je jeden dolar a za každou ujetou míli se v USA platí 15 centů. S rychlostí až 25 kilometrů za hodinu je také vhodným doplňkem k veřejné dopravě a pro mnohé je pohodlnějším způsobem přepravy než kolo.

Jak sám Bird tvrdí, během svého rozjezdu pokořil hranici milionu jízd. A investorům se tohle líbí, Bird od svého vzniku vybral celkem 418 milionů dolarů, což jej ohodnotilo na více než dvě miliardy dolarů.

„Nyní máme obrovskou příležitost silně ovlivnit segment přepravy,“ řekl na konci června, kdy byla poslední investice ve výši 300 milionů dolarů podepsána, zakladatel a šéf služby Travis VanderZanden pro agenturu Bloomberg.

Bird založil loni v září, ještě předtím ale z pozice viceprezidenta spoluřídil po boku Travise Kalanicka všechny klíčové aktivity Uberu. Dříve působil jako provozní ředitel v jeho konkurentovi Lyft, takže zkušenosti z oblasti sdílené ekonomiky má velké a ve světě dravců-investorů ze Silicon Valley se pohybuje jako ryba ve vodě.

Travis VanderZanden

I to je důvod, proč mu investoři věří a ve velkém mu posílají peníze. Mezi nimi je například fond Sequoia Capital, který dříve pomohl k úspěchu WhatsAppu, YouTube a dnes má ve svém portfoliu americké firmy jako Evernote nebo Eventbride. Bird pak okouzlil i fond Sound Ventures amerického herce Ashtona Kutchera, který jej podpořil

Jenže když se na tento segment podíváte z větší perspektivy, zjistíte, že Křemíkové údolí zasáhla nová horečka. Kromě startupu Bird totiž už 468 milionů dolarů získal jeho rival Lime (má ale o polovinu nižší valuaci). Ironií osudu pak je, že jedním z investorů je právě jeho bývalý zaměstnavatel Uber, a dalším dokonce Alphabet (alias Google).

A aby toho nebylo málo, po tomto segmentu čím dál více pokukuje i jeho další exzaměstnavatel, mobilní platforma pro objednání taxi Lyft, která si už zažádala o povolení provozovat elektrické koloběžky v San Francisku. Aby si získání licence ulehčila, koupila rovnou celou firmu Motivate, která ke sdílení poskytuje elektrická kola.

„I když je zde hodně klonů, které se nyní snaží kopírovat Bird, tak pokud budou nakonec úspěšné, pomůže to růstu celého odvětví. A to bude pozitivní pro celý svět,“ neláme si s konkurenty hlavu VanderZanden.

Tu by si měl lámat hlavně s regulacemi, které jeho byznys sužují podobně jako Uber. Bird Rides nyní operuje v 30 amerických městech a nedávno se rozrostl i do Evropy, když se jeho koloběžky, které si nechává vyrábět od blíže nespecifikovaného čínského producenta (ale dle pozorných novinářů jde o výrobce Xiaomi), objevily v Paříži. A chystají se do Tel Avivu.

Ne vždy se ale pohybuje v mezích regulí dané municipality, respektive někdy se ani úředníků neptá a ze dne na den zaplaví ulice města stovkami koloběžek.

Časté stížnosti míří na využívání tzv. bezstanicového systému. To znamená, že koloběžky můžete zanechat kdekoli na ulici, nemusíte proto hledat dokovací stanici, kde by se koloběžky shromažďovaly. Ulice měst nerovnoměrně zaplavené stovkami koloběžek se ale příliš nelíbí místním.

Koloběžky Bird jsou dostupné od sedmi ráno do setmění. V mezičase je pracovníci sbírají z ulic do centrál, kde je dobijí a poté je opět rozvezou.

Není proto divu, že některá americká města jako Milwaukee, Baltimore nebo i San Francisko je buď zakazují, nebo se snaží omezit jejich počet. VanderZaden ale tyhle případy moc dobře zná z Uberu, na vyjednávání je tedy připraven.

„Pokud je zde něco nového, inovace, která překročí limity stávající regulace, která je ovšem potřebná, pojďme se bavit o tom, jak by měla vypadat,“ řekl pro The Verge pro změnu šéf Birdu pro Evropu, Střední východ a Afriku Patrick Studener, který dříve také pracoval pro Uber. Není proto divu, že taktika Birdu  de facto kopíruje taktiku nejhodnotnějšího startupu na světě – obsadit a vyjednávat.

Čtěte také: ▶ Forbes Startup podcast s Rekoly, Ofem a Prahou o bikesharingu

Terčem kritiky je i bezpečnost. Počet případů, kdy se někdo zraní pádem z koloběžky nebo střetem s ní, roste. Bird po zranění ženy v Los Angeles, která po střetu skončila v nemocnici, reagoval vydáním pravidel, která by měl každý uživatel dodržovat. Ta obsahovala například nutnost držení řidičského průkazu, nošení helmy nebo plnoletost. Zatím jej ale nikdo nežaloval, což je podle právníků ale jen otázka času.

Travis VanderZanden tak bude muset se svým týmem zabojovat na více frontách a už teď je jasné, že cesta k úspěchu bude ještě sakra dlouhá.

Miton ovládl téměř půlku Ideálního nájemce. Dlouhý a Hlavenka vystoupili

$
0
0

Původem jablonecká investiční skupina Miton opět rozšiřuje své portfolio. Tentokrát si vzala na mušku (dokonce už podruhé) český startup IdeálníNájemce.cz, který už dva roky pronajímá nemovitosti v Brně a v Praze a šetří tak práci majitelům bytů, kteří s nájemníky mají často jen starosti.

Čtěte také: ▶ Forbes Startup podcast s Davidem Špinarem o hledání další pecky Mitonu

„V Ideálním nájemci, službě, kterou za rok proteče 70 milionů korun a která významně usnadňuje život každému, kdo chce pronajmout byt, máme nově 46procentní podíl. Podepsáno a zapito v Brně,“ potvrzuje jeden z partnerů investiční skupiny, která ve startupu dosud držela 15 procent, Milan Zemánek.

„Miton do nás poprvé vstoupil před rokem a teď bylo skvělým zjištěním, že má kapacity a chuť se našemu projektu dále věnovat,“ říká pro Forbes jeden ze tří zakladatelů služby Tomáš Brychta.

CEO IdeálníNájemce.cz Tomáš Brychta

V rámci investice, která brněnský startup ohodnocuje téměř na 100 milionů korun, došlo k poměrně výrazným vlastnickým rošádám. Z Ideálního nájemce totiž v rámci transakce vystoupili investoři Jiří Hlavenka a Oliver Dlouhý, kteří dohromady drželi 21 procent.

„A Miton k tomu ještě v rámci opce odkoupil dohromady asi 10 procent od společníků a za to vložil finance do firmy,“ rozklíčovává dál Brychta.

Současný úspěch Ideálního nájemce, který v Česku nyní pronajímá 580 bytů, ale vlastně vůbec nemusel proběhnout. Primárním záměrem totiž nebylo rozjet přímo tuto službu, ta vznikla před dvěma lety jako vedlejší produkt realitního portálu Ulovdomov.cz (který ale stále zůstává v „bundlu“ s Ideálním nájemcem). Ten Tomáš Brychta se svými společníky rozjel na popud právě Jiřího Hlavenky v roce 2014 poté, co odešel z projektu Chlapská zásilka, který pod novým vedením funguje dodnes.

„Pronájmy jsou velmi zajímavá oblast, v Česku se na nich protočí zhruba 600 tisíc transakcí ročně a částky na jednotlivých provizích nejsou vůbec malé. Je to jednoměsíční nájemné plus často zálohové platby,“ přibližuje Brychta důvody, kvůli kterým se do nového projektu UlovDomov nakonec ponořil.

Jenže časem se ukázalo, že majitelé bytů nemají problém ani tak s nacházením nových podnájemníků, jako spíše s řešením problémů ohledně neplacení nájmu, poškození bytů či častého střídání nájemců. A na to vše se Tomáš Brychta s dalšími dvěma spoluzakladateli služby Martinem Březinou a Johnym Paterou zaměřili.

Zakladatelé IdeálníNájemce.cz Tomáš Brychta, Martin Zvěřina a Johny Patera

„Majitel nám pronajme byt a tím pro něj práce končí. A my mu platíme bez ohledu na to, jestli tam někdo bydlí,“ vysvětluje Brychta princip celého byznysu. Zároveň dodává, že za to vše si Ideální nájemce bere od majitelů bytů 15 procent ze stanoveného nájmu (bez poplatků).

Služba původně vznikla v Brně, velmi rychle se ale etablovala do Prahy. „Dneska 80 procent všech nových bytů nabíráme v Praze,“ říká Brychta s tím, že v současné době má Ideální nájemce celkem 580 bytů, přes 320 už v české metropoli.

„Brno a Praha mají dohromady 250 tisíc bytů, které se pronajímají domácnostem. To je číslo, které abstrahuje od městských bytů. Je to enormní číslo, tvoří to 70 procent trhu,“ říká s tím, že v dalších českých městech je to s pronájmy složitější.

O každý z bytů se stará správce, který jej pravidelně kontroluje a před uzavřením smlouvy prověřuje potenciální nájemce z pohledu insolvence, exekuce nebo trestního stíhání. Brněnský startup se proto rychle rozrostl na dnešních 50 lidí.

Část týmu IdeálníNájemce.cz

Jejich funkci zejména z pohledu administrativní části by chtěl ale co nejvíce automatizovat. To je jedna z oblastí, kam nyní kromě marketingu půjdou peníze ze získané investice. „Optimalizace procesů, investice do technologií, do dalšího vývoje vlastního softwaru, např. optimalizace trasy pro obchodníka, aby tam bylo více techniky než lidského faktoru,“ dodává šéf Ideálního nájemce.

Ten už zároveň začíná pokukovat i po zahraničí, zejména do velkých evropských měst. „Osobně mi to dává větší smysl než se pouštět do menších českých měst. Trend nájemního bydlení je na Západě opravdu velký, jen v Berlíně žije 80 procent lidí v podnájmu, v Praze je to čtvrtina,“ vypočítává.

Čtěte také: ▶Na podvádění jsme příliš líní, říká zakladatel české AI „čtečky“faktur

Ideální nájemce se tam nyní – kapitálově vybaven – vrhne na průzkum trhu a po příštím roce by mělo dojít k první expanzi. Pokud vše půjde tak, jak má. Z rozhovoru s Tomášem Brychtou je ale jasné, že chuť k růstu má velkou. A není z týmu sám, jak potvrzuje i Milan Zemánek z Mitonu.

„Kluci jsou otevřené hlavy a ničeho se nebojí, jsou skromní, ale mají velké plány. Takové máme v Mitonu rádi,“ uzavírá.

Jak vydělat na odpadu. Mladý Čech přetváří šrot na umělecké skulptury

$
0
0

„To já jsem ten s flexou a svářečkou,“ volá na mě ze zahrady usměvavý hnědovlasý mladík s hustou bradkou zahalený do zašpiněných kapsáčů a trička.

Jsme v Podkrkonoší na kraji vesnice Horní Nemojov kousek od Dvora Králové, stojíme u rodinného domu z jedné strany obklopeného zahradou, z druhé pak lesem, ke kterému je navíc přilepená malá dílnička.

Čtěte také: Sklo českého designéra kupují luxusní restaurace na celém světě

A všude kolem po zemi se povalují kusy železa – ojnice, hned vedle části převodovky, pružiny, ložiska -, stejně jako již hotové železné sochy či nábytek, který upoutá pozornost svými biomechanickými rysy. Před dílnou dokonce stojí rozestavěný náklaďák, který znalým ihned evokuje postapokalyptický svět Šíleného Maxe.

Petr Vaněk ve své dílně

Ten ostatně patří mezi oblíbené filmy třicetiletého kovolitce Petra Vaňka, který zde z orezlého šrotu tvoří pod značkou Sector 66 už čtvrtým rokem originální nábytek a skulptury.

Ty v posledních letech čím dál častěji zdobí zahrady rodinných domů, firemní lobby či prostory rockových motorbarů. Mezi jeho zákazníky patří třeba psycholog Marian Jelínek, který se staral o pohodu Jaromíra Jágra, nebo Jan Boroš stojící za restaurační sítí Potrefená husa.

Původně přitom směřoval k úplně jiné profesi. „Můj děda byl fořt, což bylo takové vyšší lesní postavení, a mě to chytlo,“ vzpomíná. Jenže časem zatoužil po maturitě, a tak začal pokukovat po dalším oboru, který by mohl vystudovat.

Svářečka = nejdůležitější nástroj mladého umělce

Narazil na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, tzv. šperkárnu, kde se sice původně hlásil na kováře, nakonec byl ale přijat na obor uměleckého odlévání.

A to ho před šesti lety zavedlo až k prvnímu ročníku mladoboleslavské akce Ze šrotu umění, kde měl možnost po tři dny pracovat s několika tunami šrotu.

„Vidím, že něco vypadá jako kus nohy, tak to vezmu a dodělám to. A pak se samozřejmě snažím, aby vše dávalo smysl jako celek,“ popisuje s viditelným zapálením, jak pracuje.

tf2 _MG_2496 Bonecrusher RedBull Armed Fridge Case The Dog Underground Bar Bronz - panorama 2017-06-23 22.08.21
<
>
Trofej pro Karen Davidsonovou a některé členy managementu Harley-Davidson v podobě ruky držící okřídlený píst.

Jeho výtvorů si všiml jeden ze sponzorů akce a Vaňka požádal, jestli by mu něco podobného neudělal na zahradu. Od té doby už Petr vytvořil několik desítek železných soch a nábytku, přičemž jeho nepřehlédnutelné, několik metrů dlouhé či vysoké sochy nesou název jako Vetřelec, Zoubková víla nebo Robopes.

Zákazníci za jednu sochu dají minimálně 100 tisíc korun, u nábytku je cena o něco příznivější.

Petr Vaněk se ani netají tím, že k jeho vzorům patří švýcarský umělec H. R. Giger, který proslul biomechanickými výtvory pro film Vetřelec. A stejně jako on by i Vaněk jednou rád vytvořil svůj vlastní svět.

„Název i design mé značky Sector 66 reflektují Route 66, kde jsou často prostřílené oprýskané cedule, opuštěné vesnice. A takové prostředí chci vytvořit – kde bude půlka baráku rozpadlá, cihlová, hnusná, vedle bude dílna a několik soch a vše to do sebe bude krásně zapadat,“ sní mladý umělec, který se právě chystá na svou první výstavu v galerii.

Foto: Jan Schejbal

Viewing all 584 articles
Browse latest View live